Бізнес: як вижити в часи пандемії. (ч.1)

Всі компанії чи підприємці переживають складні часи. Гадаємо, і Ви не стали винятком у час пандемії. Є речі, які локальний бізнес уже впроваджував. Ви ж можете ознайомитися з ними і впровадити щось, що допоможе залишатися на плаву – неважливо, скільки перешкод виникає перед вами.

Не забувайте, що в такій ситуації важливо «грати» не просто у захисті, а в нападі.

Зрештою умови пандемії знову зміняться, – говорять експерти – але бізнесу в цей момент важливо перебувати на в стані відновлення, а в процесі (а краще на фіналі) анти-кризових дій. Саме таким бізнесам вдавалося відновлюватися після різних економічних катастроф минулих років.

Рецепт – почати вихід з кризи ще за часів самої кризи.

Що робити локальним бізнесам на цьому етапі?

Ми підшукали 4 відповіді від експертного середовища. 

#1.Формуйте цільову аудиторію вашого бізнесу відсьогодні

Найімовірніше, зараз вам не вдасться продати одразу багато товарів. Більшість компаній скорочують витрати, в т.ч. і бюджети розвитку, інновацій та бюджети на рекламу і комунікації.

Скорочення це добре, але в час переходу в онлайн не буде доцільно «обнулити» всі статті.

Комунікацію з вашою аудиторією неможливо припинити назовсім.

Ми б сказали, що навпаки – саме час змінювати свою пропозицію.

Наприклад. Пропонуйте купівлю онлайн важливих товарів, робіть знижки, покращуйте можливості доставки, варіанти мінімального замовлення тощо…

Вашою спільною метою має стати зростання вашої аудиторії.

Зараз, очевидно, не час намагатися скласти свій найбільший контракт року або провести день наймасштабніших продажів.

Саме час з’ясувати, як можна збільшити свою аудиторію. Адже ви можете бути впевнені в одному: економіка повернеться.

І коли вона відновиться, ви зможете досягти цього величезного контракту або досягти найбільших цілей в продажу онлайн – тільки за допомогою створеної аудиторії.

Фокусуйтеся не на грошах, а на аудиторії. Її зростання дасть вам дохід.

#2. Колаборація – це просто: знаходьте стратегічні партнерські відносини

Створення нової аудиторії – це й ознайомлення зі своєю галуззю та з’ясування, з ким ви можете співпрацювати. Нинішній стан світу сильно змінився – деякі з цих змін пов’язані з тим, із ким ви можете вести бізнес.

Наприклад, ви могли брати участь у кількох тренінгах/вебінарах Instagram Live, перебуваючи вдома. Скільки з них ви бачили до початку пандемії?

Так, ми теж не бачили. Інтерв’юери та тренери Instagram «стрибають» на цих домашніх тренуваннях, роблять усе, щоб зацікавити свою аудиторію своїм контентом. Людям в соцмережах потрібен контент, а тренерам – нові люди, щоб проводити свої віртуальні заняття, оскільки їх офлайн сесії були скасовані через карантин.

Ви можете домовитися про співпрацю  з іншими бізнесами та допомагати одне одному. Знаєте, хто може взяти на себе відповідальність за ваш бізнес? Так, так … ви. Якщо вам це потрібно.